Майнові податки для громадян: особливості нарахування та сплати
Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області було проведено «гарячу лінію» з питань нарахування та сплати майнових податків фізичними особами. На запитання додзвонювачів відповідав заступник начальника управління-начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Тернопільській області Віктор Орнатовський.
Спілкуючись з платниками, посадовець роз’яснив порядок нарахування та сплати майнових податків, до яких належать податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, земельний та транспортний податки.
Найбільше запитань надійшло від громадян щодо податку на землю, зокрема, які пільги щодо сплати земельного податку встановлені для фізичних осіб. Віктор Орнатовський пояснив, що згідно з п. 281.1 ст. 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку звільняються: особи з інвалідністю першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 281.2 ст. 281 Податкового кодексу звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб п. 281.1 ст. 281 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Разом з цим, визначено, що від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
Запитували, що робити, коли виявили розбіжності між даними, зазначеними в повідомленні-рішенні, та даними, зазначеними в документах на право власності на об’єкт, що підлягає оподаткуванню податком на нерухомість. Податківець зауважив, що у такому разі громадянин може звернутися до державної податкової інспекції за місцем реєстрації для проведення звірки.
Під час спілкування з додзвонювачами Віктор Орнатовський закликав для проведення звірки використовувати «Електронний кабінет платника», вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/, а також через вебпортал ДПС. У приватній частині Е-кабінету розміщено сервіс «Листування з ДПС», який надає можливість електронного листування користувача з органами ДПС (створення та направлення платником листів до органу ДПС у довільній формі). Меню «Листування з ДПС» дає можливість подати до відповідного органу ДПС лист, заяву, звернення, скаргу, пропозицію та пакет документів, необхідний для проведення звірки з податковим органом щодо нарахування майнових податків: плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Також можна провести звірку щодо нарахованих сум майнових податків скориставшись мобільним застосунком «Моя податкова».
Сектор інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС у Тернопільській області