Лопушненська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Кременецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Дата: 12.03.2021 12:30
Кількість переглядів: 8189

Кременецький місцевий центр з надання

безоплатної вторинної правової допомоги

 

Правове регулювання виробництва органічної продукції

 

 

Основні поняттяорганічної продукції та органічного виробництва

 

Протягом останніх  десятиліть розвиток органічного руху є однією з найактуальніших тенденцій для сучасного суспільства та світу.  У даному аспекті така орієнтація для вітчизняних виробників є не лише одним із ключових чинників, але й постійною рушійною силою розвитку органічної сфери, оскільки позитивний вплив органічного виробництва на здоров'я суспільства, навколишнє середовище, родючість ґрунтів, біорізноманіттята економіку сільських територій є беззаперечним.

Статтею 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції»(далі Закон) визначено поняття органічної продукції тaорганічного виробництвa.

Органічнa продукцiя- це сільськогосподарська продукція, у тому числі харчові продукти та корми, які отримані в результаті органічного виробництва.

Органічне виробництвоце сертифікована діяльність, пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції, яка провадиться із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

 

Органічне виробництво поділено на галузі:

Органічне рослинництво (у тому числі насінництво та розсадництво);органічне тваринництво (у тому числі птахівництво, бджільництво);органічне грибівництво (у тому числі вирощування органічних дріжджів);органічна аквакультура;виробництво органічних морських водоростей;виробництво органічних харчових продуктів (у тому числі органічне виноробство);виробництво органічних кормів;заготівля органічних об’єктів рослинного світу.

 

Вимоги до органічного виробництва

 

Фізичні або юридичні особи, яким надано право на виробництво органічної продукції, зобов’язані дотримуватися таких загальних правил виробництва:

дотримуватися правил виробництва та обігу органічної продукції та сировини та/або дикорослих рослин, використовувати лише методи виробництва органічної продукції;забезпечувати відокремлювання виробництва органічної продукції від виробництва неорганічної продукції , продукції перехідного періоду;використовувати технології виробництва, які запобігають забрудненню або мінімізують будь-яке збільшення забруднення навколишнього природного середовища;враховувати місцевий та регіональний екологічний стан територій під час вибору продукції для виробництва;мінімізувати використання невідновлюваних ресурсів та зовнішніх ресурсів;забезпечувати збереження та відтворення родючості ґрунтів

 

Сертифікація органічного виробництва

 

Згідно Закону сертифікації не підлягає:

- реалізація органічної продукції закладами громадського харчування;

- реалізація органічної продукції суб’єктами господарювання, які займаються оптовою, оптово-роздрібною торгівлею.

Здійснювати виробництво органічної продукції може фізична чи юридична особа будь якої організаційно-правової форми та будь-якої форми власності, яка:

- пройшла оцінку відповідності органічної продукції;
-отримала сертифікат відповідності;
- включена до Реєстру виробників органічної продукції.

Контроль у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукціїздійснює -Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. 

Особа, яка виявилабажання перейти на виробництво органічних продуктів або здійснювати обіг органічної продукції, може обрати будь-який орган сертифікації на свій власний розсуд та укласти з ним договір на проведення сертифікації.

Договір на проведення сертифікації  можна укладати лише з одним органом сертифікації в межах відповідної галузі органічного виробництва та обігу органічної продукції.

 У випадку сертифікації органічного виробництва за нормами та стандартами, які визнані в іноземних державах або міжнародних організаціях, особа має право додатково укласти договір з органом іноземної сертифікації.

Сертифікаційний процес розпочинається з дати підписання договору на проведення сертифікації між органом сертифікації і особою.

Видача сертифіката відповідності на основі рішення яке приймається після проведення відповідних дій щодо оцінки відповідності, є підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції. Строк дії сертифіката становить 15 місяців з дати його видачі.

Орган сертифікації може і відмовити у видачі сертифіката на підставі ст.27 Закону, а саме у разі:

встановлення за результатами перевірки невідповідності будь-якої стадії виробництва або обігу органічної продукції вимогам законодавства; виявлення недостовірності відомостей, поданих на підтвердження відповідності вимогам законодавства. Відмова у видачі сертифіката з підстав, не передбачених цією статтею, забороняється.

Після того, як особа отримала сертифікат, особа включається до Реєстру виробників органічної продукції, який публікується в засобах масової інформації. Фізичні або юридичні особи, які не занесені до Реєстру виробників органічної продукції, не мають права здійснювати виробництво органічної продукції.

 

Маркування органічних продуктів

 

Вироблена органічна сільськогосподарська продукція підлягає обов’язковому маркуванню, шляхом використання відповідного державного логотипа.

Дозволяється також використання недержавних логотипів, запроваджених безпосередньо суб’єктами господарювання, які здійснюють виробництво, реалізацію органічної продукції.

Маркувати  продукт  як органічний дозволяється, у разі  якщо він  містить  не менше  ніж 95% органічних інгредієнтів.

Вся продукція, що вводиться в обіг тареалізується,повинна маркуватися державним логотипом для органічної продукції.

Для маркування органічної продукції обов’язковим елементом є кодовий номер, який розміщується під державним логотипом  та повинний містити:

  • акронім, що ідентифікує державу походження;
  • напис "organic";
  • реєстраційний код органу сертифікації, що здійснив сертифікацію органічного виробництва.

 

Відповідальність за порушення законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції

 

Фізична особа – підприємець чи юридична особа, яка займаються виробництвом та/або обігом продукції (оператор) несуть відповідальність у вигляді штрафу  в розмірі від 6 000 до 10 000 гривень за одне з цих порушень:

невиконання, приписів, розпорядчих актів щодо усунення порушень вимог законодавства;

ненадання, несвоєчасне надання або надання недостовірної інформації про обсяги органічної продукції, що вводиться в обіг;

за порушення правил маркування продукції державним логотипом для органічної продукції або використання у маркуванні позначень та написів.

Особи, які реалізують продукцію, марковану як органічна, несуть відповідальність за введення в обіг або реалізацію продукції без сертифіката, що засвідчує відповідність процесу виробництва продукції та/або її обігу вимогам законодавства.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь