Безоплатна правова допомога

Кременецький місцевий центр  з надання безоплатної вторинної

правової допомоги

Авторський договір

Авторський договір — це двостороння угода, на основі якої автор передає або зобов’язується передати набувачеві свої майнові права на використання твору у межах та на умовах, погоджених сторонами.

Тобто, це угода, за якою автор або правонаступники  передають готовий твір певній організації для використання або автор бере на себе обов'язок створити певний твір і передати його для використання обумовленим у договорі способом.

Відповідно до цивільного законодавства України використання об’єкту інтелектуальної власності здійснюється іншою особою тільки з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об’єкта інтелектуальної власності (крім випадків, встановлених законом).

Засади, на яких будується авторський договір закріплені у нормах Закону України "Про авторське право та суміжні права".

Зокрема, до них належать:

• за авторським договором передаються лише майнові права, які існують на момент укладання договору;
  • лише автор має право давати дозвіл на використання твору на підставі авторського договору;
  • за авторським договором здійснюється передача виключного та невиключного права;
  • авторський договір укладається у письмовій формі;
  • можлива відповідальність за невиконання авторського договору.

Розрізняють такі види авторських договорів:

• Про передачу виключного права на використання твору: власник авторського права передає іншій (тільки одній) особі право використовувати твір певним способом, а також передає право дозволяти або забороняти використання цього твору іншим особам. При цьому за володільцем авторського права залишаються лише права, що не передаються (невідчужувані).
  • Про передачу невиключного права на використання твору: власник авторського права на твір передає іншій особі право використовувати твір певним способом і у встановлених межах. При цьому за особою, яка передає невиключне право, зберігається право на використання твору і на передачу невиключного права на використання твору іншим особам.
  • За авторським договором замовлення автор зобов'язується створити у майбутньому твір відповідно до умов цього договору і передати його замовникові. Договором може передбачатися виплата замовником авторові авансу як частини авторської винагороди.

Авторський договір є різновидом цивільно-правових договорів, тому для винної сторони настає цивільно-правова відповідальність. Ст. 34 Закону України «Про авторське право і суміжні права» встановлює відповідальність за невиконання авторського договору:

1. Сторона, яка не виконала або неналежним чином виконала умови договору зобов’язана відшкодувати іншій стороні всі збитки, в тому числі упущену вигоду.
  2. Якщо автор не передав твір замовникові відповідно до умов авторського договору-замовлення, він повинний відшкодувати замовникові збитки, в тому числі упущену вигоду.

Усі спори, пов’язані з невиконанням або неналежним виконанням умов авторських договорів вирішуються у суді.

Кременецький місцевий центр  з надання безоплатної вторинної

правової допомоги

Авторський договір

Зокрема, до них належать:

• авторський договір укладається у письмовій формі;
  • можлива відповідальність за невиконання авторського договору.

Розрізняють такі види авторських договорів: