Лопушненська громада
Кременецький район, Тернопільська область

Консультує Міністрерство юстиції

Газлайтинг – різновид психологічного насильства

Насильство – це, всупереч поширеній думці, не лише фізичні вияви агресії. Словесні образи, маніпуляції, погрози, переслідування, приниження теж можуть завдати постраждалому значної шкоди.

Особливо небезпечна форма психологічного насильства – газлайтинг. Це поняття походитьвід назви п'єси британського драматурга Патріка Гамільтона «Газове світло» (англійською –«GasLight»), за якою невдовзі зняли однойменний фільм. За сюжетом, чоловікнамагається переконати дружину, що вона збожеволіла. Героїня чує кроки на горищі, а світло ламп регулярно тьмяніє, однак маніпулятор запевняє жінку, що їй це здається.

Мета газлайтингу -змусити потерпілого сумніватися у своєму сприйнятті навколишньої дійсності та у власній психічній адекватності. Кривдник поступово переконує потерпілу особу, що саме вона провокує конфлікти,є маніпулятором, агресором. Наполягаючи на своїй версії реальності, ставить під сумнів спроможність жертви згадувати події, знецінює її думки й почуття, звинувачує у вигадуванні, тощо.

Наслідки подібних маніпуляцій –руйнівні для психіки жертви. Продовжуючисьтривалий час, газлайтинг може викликати у потерпілого психічні зриви, а згодом – і розлади.

Ідентифікувати це явище – непросто. Необхідно ретельно проаналізувати ситуацію вдома і, при потребі, звернутись за допомогою до спеціалістів – фахівців системи безоплатної правової допомоги та психологів.

#ЯМАЮПРАВО!

 #СтопНасильство

 

 « повернутися до списку новин