Лопушненська громада
Тернопільська область, Кременецький район

Роз’яснення щодо відповідальності за зобовязаннями, що виникають із договору перевезення

Дата: 18.06.2018 14:42
Кількість переглядів: 431

Фото без опису

 

Кременецький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Роз’яснення

щодо відповідальності за зобовязаннями, що виникають із договору перевезення

 

Необхідність укладення договору перевезення.

У сучасному житті важко уявити нормальне функціонування суспільства без існування без засобів переміщення (транспорту) та можливості перевезення пасажирів, товарів, багажу чи пошти.Важливу рольу регулюванні цього процесу і  відіграє договір перевезення. Укладення сторонами такого договору хоч і дозволяє здійснювати переміщення людей чи вантажу, однак не завжди, це переміщення здійснюється успішно через умисне порушення договору, або в силу обставини, які не залежать від волі сторін.

Правове регулювання договору перевезення.

Правове регулювання договору перевезення, як і відповідальність за зобов’язання регулюється  низкою нормативно-правових актів, зокрема: Цивільним кодексом України (глава 51 та 64), Господарським кодексом України (глава 32), Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 №363, Закон України «Про автомобільний транспорт» та Законі України «Про транспорт».

Відповідно достатті 920 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами). В даній статті містяться найбільш загальні положення про відповідальність за порушення зобов'язання, що виникають із договору перевезення. Відповідно до неї сторонам надається можливість самостійно передбачити у договорі цивільно-правову відповідальність за порушення зобов'язання із перевезення, але за умови, якщо інше не передбачено законом. Виходячи з цього можна зробити висновок, що сторони за порушення зобов’язань, які виникають з договору перевезення несуть відповідальністьу формі відшкодування збитків або сплати неустойки, штрафу чи пені.

Притягнення до відповідальності за договором перевезення.

Підставою для притягнення до відповідальності за порушення договірних зобов’язань є наявність правопорушення, зокрема збитків, в результатіпротиправної поведінки, існування причинного зв’язку між протиправною поведінкою та збитками, а також визначення виниу сторін. Перевізник несе відповідальність за незбереження вантажу, якщо пред’явник претензії доведе, що втрата, недостача, псування або пошкодження вантажу сталися внаслідок вини перевізника. Отже, обов’язок доведення вини лежить на пред’явникові претензії.

 Однак, що є важливим,сторони договору перевезення не в правісвоєю угодою змінювати встановлену законодавством цивільно-правову відповідальність. Також важливим моментом, про який слід згадати є те, що відповідальність за порушеннядиференціюється залежно від договорів та об'єктів перевезення.

Умови для звільнення від відповідальності.

Законодавством України встановлюються випадки завдяки яким сторона, що надає послуги згідно договору перевезення (перевізник) звільняється від відповідальності. До таких причин здебільшого належать ті, які не були  відомі перевізнику (здача вантажу без вказівки про його особливі властивості інеобхідність дотримання особливих умов для транспортування чи збереження),  або коли недостача, втрата, пошкодження або псування відбулося через причини, що були непідконтрольні для перевізника (природні катаклізми).

Важливо!

 

Сторонам при укладенні договору перевезення потрібно звертати увагу на форс мажорні обставини та вносити його у договір окремим пунктом. Даний факт допоможе  розібратись із відповідальністю у разі настання непередбачених обставин.

 

Таким чином можна зробити висновок, що відповідальність сторін за зобов’язаннями, що виникають із договору перевезення а також звільнення від неї, настає у вичерпних і передбачених законодавством випадках.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь